Medium’dan yayıncılar muhtevain devrim niteliğinde yenilikler

2012 yılında yeni bir blog altyapısı olarak huzurmıza çısoy ve derece derece eforlenen Medium.com, yayıncılar yürekin çevrilme durumunda yeni özellikler ciğerermiş Medium for Publishers‘ı tanıttı.

Yeni Arayüz Seçenekleri
Medium‘un tanılamattığı yeni özellikler, özellikle yayıncılar dâhilin yüce ögönen taşıyor. Medium yayıncıları daha çok arayüz üzerinde farklı kişiselleştirme seçeneklerine sahip olacak. Renk ve görsel tasar çizim seçimi yapabilecek, böylece Medium yayınları birbirinin bire birsı olmaktan kurtulacak. (Bkz: The Awl, Pacific Standard)

Medium 0

Zahmetsiz İçerik Transferi
Özel düzlük adı tasarrufını WordPress.com‘un tersine ücretsiz olarak sunan Medium, farklı yayınların Medium’a taşınmasını bâtınin de WordPress’e karşı bir atak örgüyor. Daha önce WordPress eklentisiyle deruneriklerin aynı anda Medium’a aktarılmasını sağlayıcı teşebbüs, bu kat arşivdeki makaslamakların Medium’a taşınması yürekin bir antraktç sunuyor.

Medium 1

Ücretsiz barındırma hizmeti sunan Medium, bu mevzuda hamle atan yeni yayınların adını da veriyor (Time Inc.’s Money, The Hairpin, Women vs.) ve arkasının geleceğini söylüyor. Bu haberi henüz duyan yayınlara da kapılarının yıldızlı olduğunu belirtiyor.

Medium yayınlarının her yere başarılı şekilde erişmesinı istediklerini kail Evan Williams, Feysbuk Instant Articles ve Google Accelerated Mobile Pages (AMP) sinein uyumluluk sağladıklarını da deyiş ediyor ve Medium’un hareketli öncelikli bir ortam başüstüneğuna aksan örgüyor.


Medium 3

İki Farklı Hasılat Modeli
Medium’un bağırsakerik üretimi konusunda yeni bir sayfa açtığı malum. Ancak şimdiye denli Medium kabilinden muharrir da rastgele bir hasılat elde edemiyordu. Yeni teşhistılan sınav aşamasındaki 2 hasılat modeli ise bundan sonrasında hem yazarların hem bile Medium’un hasılat elde etmesinin önünü açıyor.

Bu hasılat modellerinden ilki sponsorlu hikayeler (Promoted Stories). Bu modelde öne çısoy yayıncılar kendi yürekeriklerinin üst kısmına aşağıdaki gibi bir sponsorlu ciğererik alabilecek.

Medium blog

İkinci gelir modeli ise benim daha çok düşündüğüm ve beğendiğim üyelik (membership) modeli. Bu modeli seçen yayıncılar sadece üyelerden aylık belli bir ücret alacak ve sadece üyelere özel ciğererikler yayınlayabilecek. Medium, değişen oranlarda bir hak alacak. Serious Eats, True Magazine ve Great Jones Street bu modeli kullanan yayıncılardan bazıları olacak.

Medium blog 2

Evan Williams, bu yeniliklerin Perşembe sabahı (bize göre Perşembe akşamı) devreye alınacağını söylüyor ve yeni yayıncıların ilgisini beklediklerini ifade ediyor.

Yeni WordPress mi?
Bittabi teknik olarak bileğil yalnız Medium’un yeni blog platformu olarak WordPress’in ilk senelerındaki kadar bir izlenim oluşturduğunu söyleyebilirim. Blogspot, Tumblr vb. blog enfrastrüktürlarından ziyade, elan özgün karınerik üreticilerini kendine çeken Medium, iç etkileşim konusunda şimdiye kadar az çok başarılı evet ve imdi dış kanallara yayılma dair girişim atıyor. öbür yandan yazarlara sunduğu hasılat modelleri bile senelerdir kanayan bir yaraya çare olma şansına ehil.

Geçen zaman paylaşmış olduğum, süflidaki Medium makaslamaksı ise Medium’un yeni bir kitle kesbetmek konusundaki başarısının küçük bir göstergesi. Basitliğe ve mobiliteye örutubet vermesi, önümüzdeki dönemde Medium’un en şanlı tabancaı olacak kabilinden basarüküyor.

medium

Biçimırlatmak icabında Ilkgüz 2015’te Andreessen Horowitz, Google Ventures ve Greylock Partners‘ın önderliğinde 57 milyon dolarlık Seri B yatırımı vadi Medium, Ilk teşrin 2015’te baştan sona yenilenmişti. Biz bile geçtiğimiz dönemde Adrazzi blogunu Medium’a taşımıştık.

Elan önce okumadıysanız 1 yıl önce paylaşmış olduğumız Medium Türkiye’nin hikayesine de boşluk atmanızı salık ederim.

Pınar: https://medium.com/@kadinvsaglik

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Medium’dan yayıncılar muhtevain devrim niteliğinde yenilikler”

Leave a Reply

Gravatar